│Sverige

eATA – digitaliseringen som förenklar tillfällig export

eATA

Den 1 juni 2026 lanserades eATA – den digitala versionen av ATA Carnet. För företag som arbetar internationellt innebär det ett viktigt steg mot snabbare, enklare och mer hållbara tullprocesser vid tillfällig export.

ATA Carnet fungerar som ett internationellt tullpass för varor och används när företag tillfälligt exporterar varor till länder utanför EU, exempelvis mässutrustning, yrkesutrustning eller varuprover. Dokumentet gör det möjligt att slippa betala tull och moms vid tillfällig införsel i upp till 80 länder världen över.

Vad är ATA Carnet?
ATA Carnet är ett internationellt tull- och exportdokument som förenklar tillfällig export och import av varor. Företag som deltar på internationella mässor, genomför uppdrag hos kunder eller behöver ta med sig utrustning till länder utanför EU kan använda ATA Carnet för att slippa betala tullar och avgifter vid tillfällig införsel av varor.

ATA Carnet används i en rad olika sammanhang. Förutom mässor och affärsresor används dokumentet ofta vid internationella konserter, kultur- och idrottsevenemang samt av företag som behöver ta med yrkesutrustning till projekt eller kunduppdrag utomlands.

Dokumentet används av företag i många olika branscher och bidrar till att minska administrationen vid gränspassager samtidigt som det skapar förutsägbarhet för både företag och tullmyndigheter.

Från pappersdokument till digital lösning
Med eATA har hela processen digitaliserats. Företag kan nu hantera sin carnet direkt via ICC ATA-app, förbereda tullpassager digitalt och visa upp en QR-kod vid gränsen i stället för att använda pappersdokument.

När varorna passerar gränsen skannar tullmyndigheten QR-koden och validerar transaktionen direkt i systemet. Den digitala lösningen förväntas leda till snabbare hantering, minskad administration, förbättrad spårbarhet och mindre pappersanvändning.

Systemet har utvecklats av Internationella Handelskammaren (ICC) i samarbete med Världstullorganisationen (WCO) och är en del av arbetet med att modernisera och digitalisera internationella handels- och tullprocesser.

Vad behöver företag tänka på?
EU, Storbritannien, Norge och Schweiz tillhör de första som infört eATA. Fler länder väntas ansluta successivt fram till 2028, vilket innebär att både digitala och fysiska ATA Carneter kommer att användas parallellt under en övergångsperiod.

För företag som använder ATA Carnet är det därför viktigt att kontrollera vilka regler som gäller i destinationslandet innan avresa. Alla länder inom ATA-systemet har ännu inte infört eATA, vilket innebär att pappersdokument fortfarande kan krävas vid vissa resor och transporter.

Företag som regelbundet använder ATA Carnet rekommenderas att sätta sig in i den nya lösningen och säkerställa att berörda medarbetare känner till de nya rutinerna.

Ett steg i digitaliseringen av internationell handel
För företag med internationell verksamhet kan digitaliseringen innebära minskad administration, snabbare tullhantering och enklare resor med utrustning och varor. Samtidigt är eATA ytterligare ett exempel på hur internationell handel fortsätter att digitaliseras och förenklas.

Genom att ersätta pappersbaserade processer med digitala lösningar skapas förutsättningar för mer effektiva gränsflöden, ökad säkerhet och bättre användarupplevelser för företag som verkar på globala marknader.

Vill du veta mer?
För mer information om eATA, kontakta Stockholms Handelskammare eller din lokala handelskammare.

Läs mer på Stockholms Handelskammares webbplats. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.