Marie Ericson hjälper företag att växa internationellt

Med lång erfarenhet av internationalisering arbetar Marie Ericson på Enterprise Europe Network Dalarna & Gävleborg med att stötta små och medelstora företag som vill ta steget ut på nya marknader. Under mer än två decennier har hon hjälpt företag att navigera i frågor som rör export, import, regelverk och praktiska förutsättningar för affärer över landsgränser.

Andrea

I sin roll har Marie tillgång till ett brett kontaktnät, både genom Enterprise Europe Network och genom projekt och samarbeten inom Dalarna Science Park. Det gör det möjligt för henne att hjälpa företag vidare till relevanta aktörer i andra länder och skapa ingångar till nya affärsmöjligheter.

- Det mest inspirerande är att få följa företag som vågar ta nästa steg utanför Sverige. När vi kan bidra med rätt kunskap, rätt kontakter och konkreta introduktioner blir stödet väldigt värdefullt. Just kombinationen av kostnadsfri rådgivning och ett internationellt nätverk är det som gör EEN så starkt, säger Marie.

Vill ditt företag utforska möjligheterna på en ny marknad?

Hör av dig till Marie på marie.ericson@dalarnasciencepark.se.

EEN Dalarna & Gävleborg